Ciekawostki z języka niemieckiego

nauka niemieckiego
ciekawostki

nauka niemieckiego

Język niemiecki przez wielu nielubiany ale także przez liczną grupę uwielbiony. Obojętnie jakie mielibyśmy do niego podejście to i tak każdy potrafi powiedzieć parę słów w tym języku i obojętnie czy się go uczył czy nie to łatwo rozpozna jaki to język jak usłyszy kogoś rozmawiającego po niemiecku na przykład w kolejce do kasy. Przedstawię parę ciekawostek na temat tego języka, dzięki którym będziemy mogli zaskoczyć naszych znajomych nasza inteligencją. Do dzieła!

1. Niemiec odpowiadający na pytanie która jest godzina, odpowie „halb drei”. Tłumacząc, aktualny czas do 3:30 (15:30), a Niemiec ma na myśli 2:30 (14:30).

2. Chyba każdy wie co oznacza po Niemiecku słowo danke. Jednak Niemcy nie używają go tak jak robi to większość Polaków. Jeśli zaproponujemy coś rodowitemu Niemcowi to gdy usłyszymy odpowiedź „danke” to oznacza to, że on grzecznie nam odmawia. Jeśli jednak słyszymy „bitte” to odpowiedź jest twierdząca.

3. Jeśli ktoś chce zacząć naukę języka niemieckiego i potrafi język angielski to jest w dużo lepszej sytuacji niż ktoś kto porozumiewa się po francuski, ponieważ aż 60% słów w Niemieckim i Angielskim ma takie samo znaczenie i brzmienie. Jeśli chodzi o język francuski to jest to niestety tylko 27%, choć i to jest dobrym początkiem nauki tego języka.

4. Język niemiecki posiada również bardzo dużo śmiesznych powiedzonek i tak jeśli usłyszymy od Niemca dosłownie „masz świnię” to nie obrażajmy się od razu, bo to oznacza, że mamy szczęście. innym śmiesznym powiedzeniem jest na przykład „To nie jest twoje piwo”, które oznacza to nie jest twoja sprawa.

5. Ostatnią ciekawostką będzie nazwanie prezentu, który mąż daje obrażonej żonie, a Niemcy nazywają to „Drachenfutter” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza jedzenie dla smoka.

Jak widać język niemiecki jest pełen ciekawostek i może niejednokrotnie nas zaskoczyć. Myślę, że warto uczyć się języków żeby można było potem pożartować ze znajomymi, że na przykład musimy iść kupić jedzenie dla smoka, co będzie oznaczało, że nasza żona się na nas obraziła i musimy to jakoś naprawić.

0 Udostępnień
flaga hiszpanii
ciekawostki
Język hiszpański – co o nim musisz wiedzieć?

Język hiszpański staje się dzisiaj coraz bardziej popularny – wybierają go zarówno dzieci w szkole, jak i dorośli. Jakie są przyczyny tej popularności? Otóż przede wszystkim język hiszpański jest bardzo prostym językiem do nauki. Zasięg języka hiszpańskiego Ponadto używa się go nie tylko w Hiszpanii, lecz w zasadzie w większość …

ciekawostki
Ciekawostki w języku niemieckim część 2

Język niemiecki skrywa bardzo wiele ciekawostek, które warto poznać. Nie chodzi tutaj tylko o osoby, które interesują się językami ale także zwykłą osobę, która dzięki paru nowinkom na temat tego języka może zaskoczyć znajomych. A więc do dzieła, zacznijmy zabawę: W rodzaju niemieckim jest aż 35 dialektów, w porównaniu do …