Ciekawostki w języku niemieckim część 2

ciekawostki

Język niemiecki skrywa bardzo wiele ciekawostek, które warto poznać. Nie chodzi tutaj tylko o osoby, które interesują się językami ale także zwykłą osobę, która dzięki paru nowinkom na temat tego języka może zaskoczyć znajomych. A więc do dzieła, zacznijmy zabawę:

  1. W rodzaju niemieckim jest aż 35 dialektów, w porównaniu do Polski gdzie posiadamy ich 9 jest naprawdę dużo, zgodzicie się?
  2. Niemcy są również rekordzistami jeśli chodzi o najdłuższe słowo i tutaj mogą pochwalić się, aż 79. literami w słowie „Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft”.


Kabaret o języku niemieckim 🙂

Tak długie konstrukcje słów można spotkać szczególnie w terminach medycznych oraz związkach chemicznych.

  1. Jeśli ktoś zamierza uczyć się języka niemieckiego to na pewno informacją, którą warto znać jest to, że wszystkie rzeczowniki są pisane wielką literą. Od teraz gdy będziesz czytał tekst w języku niemieckim bez trudu poznasz, które słowa to rzeczowniki.
  2. Język niemiecki używany jest także w Szwajcarii i ciekawostką jest to, że rodowity Niemiec z trudem zrozumie Szwajcara, zaś Szwajcar z dużą łatwością zrozumie Niemca.
  3. Do ciekawostek na pewno można zaliczyć fakt, że gdy umierał Albert Einstein to ostatnie jego słowa zostały wypowiedziane właśnie w języku niemieckim. Niestety w momencie śmierci nie było przy nim jego żony, a jedyna osoba, która to słyszała, czyli pracownica szpitala nie znała języka niemieckiego. Może warto zacząć uczyć się tego języka?
  4. W języku niemieckim bardzo często możemy znaleźć słowa, w których występują po sobie samogłoski, może dlatego tak ciężko nam się to czyta? Rekordzistom jest słowo Treueeid, które oznacza przysięga.
  5. Niemcy jako naród bardzo oszczędny doszli do momentu, w którym łączy się słowa w jedno żeby używać mniejszej ilości spacji. Dlatego przy nauce warto szukać kilku słów w jednym żeby zrozumieć sens. Dobrym przykładem jest tutaj słowo „Tischlampe”, które oznacza nic innego jak lampka biurkowa.

Jak widać ciekawostek w języku niemieckim jest bardzo dużo, a jeśli ktoś chce dogłębnie poznać ten język to polecam zacząć się go uczyć.

0 Udostępnień
flaga hiszpanii
ciekawostki
Język hiszpański – co o nim musisz wiedzieć?

Język hiszpański staje się dzisiaj coraz bardziej popularny – wybierają go zarówno dzieci w szkole, jak i dorośli. Jakie są przyczyny tej popularności? Otóż przede wszystkim język hiszpański jest bardzo prostym językiem do nauki. Zasięg języka hiszpańskiego Ponadto używa się go nie tylko w Hiszpanii, lecz w zasadzie w większość …

nauka niemieckiego
ciekawostki
Ciekawostki z języka niemieckiego

Język niemiecki przez wielu nielubiany ale także przez liczną grupę uwielbiony. Obojętnie jakie mielibyśmy do niego podejście to i tak każdy potrafi powiedzieć parę słów w tym języku i obojętnie czy się go uczył czy nie to łatwo rozpozna jaki to język jak usłyszy kogoś rozmawiającego po niemiecku na przykład …