Język hiszpański – co o nim musisz wiedzieć?

flaga hiszpanii
ciekawostki

flaga hiszpanii

Język hiszpański staje się dzisiaj coraz bardziej popularny – wybierają go zarówno dzieci w szkole, jak i dorośli. Jakie są przyczyny tej popularności? Otóż przede wszystkim język hiszpański jest bardzo prostym językiem do nauki.

Zasięg języka hiszpańskiego

Ponadto używa się go nie tylko w Hiszpanii, lecz w zasadzie w większość krajów Ameryki Południowej , a porozumieć się po hiszpańsku możemy także w wielu innych krajach. Także ważny jest fakt, że coraz więcej przeróżnych konferencji, spotkań itd. odbywa się także w języku hiszpańskim. Warto jeszcze dodać, że język hiszpański jest językiem urzędowym bardzo wielu międzynarodowych organizacji politycznych. Jakie jeszcze możemy wymienić ciekawostki na temat tego języka?

Zgodność językowa

Do jakiego języka hiszpański jest najbardziej podobny? Otóż nauka mówi jasno – do portugalskiego. Język hiszpański posiada bowiem aż
89% zgodności leksykalnej z językiem portugalskim. Co jest w drugiej kolejności? Otóż język hiszpański jest podobny w 85% do języka katalońskiego, zaś w 82% do języka włoskiego. Dlatego też osobom, które znają włoski łatwo się będzie nauczyć hiszpańskiego. Warto jeszcze dodać, że język hiszpański ma także 75% podobieństwa z językiem francuskim i aż 71% z językiem rumuńskim.

Dialekty języka hiszpańskiego

Istotny jest także fakt, że hiszpański posiada przeróżne dialekty. Nie oznacza to oczywiście, że znając hiszpański w pewnych częściach tego kraju się nie dogadamy. Spotkamy tam jednakże inną wymowę i czasami nieco inne słowa. Znane hiszpańskie dialekty to andaluzyjski, kastylijski, aragoński, amerykański czy z Kanarów.

Oryginalne słowa

Hiszpanie mają wiele słów, które mogą wywołać uśmiech na naszych twarzach. Zwrotem, który często wzbudza konsternację cudzoziemców jest „Jesús!”. To słowo wypowiadane jest zaraz po tym, jak ktoś kichnie i sanowi odpowiednik naszego polskiego sformułowania „na zdrówko”.

Jak zatem widać – warto uczyć się hiszpańskiego. Jest to łatwy, piękny i ciekawy język, którego znajomość może bardzo nam się przydać!

0 Udostępnień
ciekawostki
Ciekawostki w języku niemieckim część 2

Język niemiecki skrywa bardzo wiele ciekawostek, które warto poznać. Nie chodzi tutaj tylko o osoby, które interesują się językami ale także zwykłą osobę, która dzięki paru nowinkom na temat tego języka może zaskoczyć znajomych. A więc do dzieła, zacznijmy zabawę: W rodzaju niemieckim jest aż 35 dialektów, w porównaniu do …

nauka niemieckiego
ciekawostki
Ciekawostki z języka niemieckiego

Język niemiecki przez wielu nielubiany ale także przez liczną grupę uwielbiony. Obojętnie jakie mielibyśmy do niego podejście to i tak każdy potrafi powiedzieć parę słów w tym języku i obojętnie czy się go uczył czy nie to łatwo rozpozna jaki to język jak usłyszy kogoś rozmawiającego po niemiecku na przykład …